Вреди от тютюнопушенето
Напомняйки че здравето е най-ценният актив, специалистите от Анадолу Медицински Център припомнят важни факти за вредата от тютюнопушене.
Вреди от тютюнопушенето
- Бебетата, които са изложени на тютюнев дим, се разболяват по-често от бронхит, пневмония и ушни инфекции
- При жени кърмачки, които пушат, съдържанието на никотин в един литър кърма може да достигне 0,5 мг. В същото време смъртоносната доза от тази отрова е 1 мг на 1 кг от теглото на бебето
- Пушенето забавя растежа на белите дробове при децата и тийнейджърите
- Органите на дишането са особено уязвими при тютюнопушене. При 80% от пушачите се наблюдава бронхит. С годините той прогресира и става основа за развитие на рак на белите дробове
- При пушене в организма се разрушава значително количество витамин С. Според изследвания една изпушена цигара лишава организма с 25 мг витамин С
- Средно пушачите умират с 13-14 години по-рано от непушачите
- Вреди от пасивното пушене – страничният дим на тютюневите изделия е по-опасен, тъй като не минава през филтър и съдържа 2 пъти повече катран, 3 пъти повече бензапирен, 5 пъти повече въглероден оксид, 50 пъти повече амоняк, 60 пъти повече кадмий, циановодород и алдехиди.
Тютюнопушене и рак
- При 9 от 10 случая ракът на белия дроб се дължи на тютюнопушенето.
- При рак на белия дроб рискът от смърт е 23 пъти по-висок при мъжете пушачи и 13 пъти по-висок при жените пушачи.
- 20-30 % е вероятността непушачите, които са изложени на тютюнев дим, у дома или на работа, да развият рак на белия дроб.
- При мъже пушачи с рак на простатата, вероятността на умрат е по-голяма спрямо непушачите.
- 30-40 % е вероятността пушачите да развият диабет тип 2, отколкото непушачите.
- 25-30 % е вероятността непушачите, които са изложени на тютюнев дим, у дома или на работа, да развият болест на сърцето.
- При 8 от 10 случая с хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), смъртта настъпва в резултат на тютюнопушенето.
- Тютюнопушенето увеличава риска от развитие на туберкулоза.
Световният ден без тютюнопушене е създаден по инициатива на Световната здравна организация (WHO) през 1987 г. За първи път се отбелязва на 31 май 1988 г. и от тогава до сега на този ден традиционно се провеждат различни кампании, насочени към отказване от вредния навик.