Синдром на поликистозните яйчници е един от най-често срещаните проблеми при жените, които се обръщат към центровете за лечение на безплодие, с цел да заченат. При наличие на това заболяване не се наблюдава редовна овулация.
Поликистозни яйчници
Поликистозни яйчници е диагноза, която не бива да се бърка със синдрома на поликистозните яйчници. При много жени, прегледът с ултразвук може да покаже поликистозни яйчници, но да се наблюдават нормални хормонални и клинични показатели. Поликистозни яйчници се наблюдават при 20% от жените.
Синдром на поликистозни яйчници
Синдромът на поликистозните яйчници представлява група от симптоми и описва патологията на заболяването. Проявява се с формирането на множество малки доброкачествени кисти в яйчниците. Първоначално, тези образувания се намират във фоликулните торбички около яйчниците. Симптомите са: продължителна менструация, аменорея (липса на менструация), необичайно окосмяване и напълняване.
Как се различават двете диагнози?
При поставяне на диагноза е важно да се отчетат хормоналните стойности в кръвта. Нивата на андрогените, на лутеинизиращия и фоликулостимулиращия хормон в кръвта са особено важни. Кръвните стойности на прогестерона, получени на 21-ия дена от месечния цикъл, дават информация за това дали е имало овулация или не.
Как се лекува?
При пациентки, които се оплакват от нередовна менструация, напълняване и окосмяване се предписват хормонални противозачатъчни. При пациентки, които страдат от безплодие се предписват медикаменти стимулиращи овулацията и хормонални инжекции.