Някои бъбречни кисти могат да носят риск от рак. В тези случаи се прилагат модерни хирургични лечения, интегрирани с напреднала технология.
Повечето кисти на бъбреците са безвредни, но е важно да внимавате с някои от тях. Кистите на бъбреците, които съдържат различни структури, дават важни указания на експертите за това дали са доброкачествени или злокачествени. Повече информация предоставя директора на Центъра по уроонкология на Анадолу Медицински Център проф. д-р Илкер Тинай и специалиста по вътрешни болести и нефрология доц. д-р Енес Мурат Атасою.
Бъбречните кисти се срещат при 1 на всеки 10 души и са по-чести при мъжете, отколкото при жените. Тези структури се образуват на повърхността на бъбреците или в частите на бъбречната тъкан, наречени “нефрони”. Най-често срещаната група е “прости кисти”. Те причиняват оплаквания като болка отстрани на корема, в лумбалната област или в горната част на корема. Обикновено не изискват лечение и е достатъчно да бъдат проследявани на всеки 6 месеца до 2 години.
Бъбречните кисти, които се класифицират според система, наречена “скала на Bosniak” при рентгенологичните находки, се оценяват между I и IV. Киста, класифицирана като III или IV, винаги има потенциал да се превърне в рак. Кистите в тази група са известни като “комплексни кисти”.
Много хора живеят с години, без да знаят, че имат бъбречни кисти. Простите бъбречни кисти, които са предимно доброкачествени, не се превръщат в рак, но се предават генетично на други членове на семейството. Често те да се откриват случайно при прегледи, извършени по друга причина. Обикновено се наблюдават при около 50% от хората на възраст 50 и повече години.
Комплексните кисти обаче винаги носят възможността да съдържат ракова тъкан или да се превърнат в рак с течение на времето. Друга група кисти се определят като поликистоза на бъбреците, която е генетично наследена и представлява много кисти едновременно в бъбреците.
При лечението на кисти на бъбреците се използват методи като “аспирация и склеротерапия” за случаите, когато не е необходима операция. При аспирационния метод дълга игла се вкарва в кистата под кожата под ехографски контрол и течността се дренира. След това в кистата се инжектира склерозиращ разтвор, за да се предотврати повторното й напълване.
Бъбречноклетъчният карцином е най-често срещаният тип рак на бъбреците. В някои случаи сложните кисти могат да се развият в този вид рак. Ракът на бъбречното легенче, от друга страна, е вид рак, който започва в бъбречната събирателна система. Рядко дълготрайни инфекции или кисти могат да причинят този вид рак.
Факторите, които водят до развитието на кисти, все още не са известни. Поради тази причина засега няма метод, който със сигурност да предотврати образуването на кисти. Въпреки това, можете да допринесете за поддържането на нормалната структура на вашите бъбреци, като обърнете внимание на следните проблеми:
В отделението по урология на Анадолу Медицински Център работят лекари и медицински персонал със сериозен опит в областта, специализирали в Турция, САЩ и Париж. Чрез използването на най-съвременни технологии и сътрудничеството на екипа със специалисти от други отделения, пациентите ни – както възрастни, така и деца, получават най-модерните и ефективни диагностични и лечебни услуги, които гарантират успешното им лечение и връщането им към нормален начин на живот.