Радиоемболизация
Радиоемболизация е уникален локален метод за лечение на рак на черния дроб, който се осъществява посредством микросфери, съдържащи радиоактивен изотоп (микросфери с итрий 90).
Процедурата е локална – лечението се прилага директно върху злокачествената тъкан. Радиоемболизацията предпазва останалите органи, а най-голямото й предимство е, че не причинява системни странични ефекти. Може да се извърши в амбулаторни условия, а по време на изпълнението й не се налага прием на аналгетици или други медикаменти.
Кои заболявания се лекуват с радиоемболизация?
Прилага за лечение на рак на черния дроб (хепатоцелуларен карцином, холангиокарцином). Освен това, процедурата често се провежда при наличие на чернодробни метастази (от дебело черво, гърди, меланома и др.), които не могат да бъдат оперирани. Обикновено се прилага при наличие на метастази със слабо или нулево повлияване от проведената системна химиотерапия, но може да служи и като лечение, съпътстващо системната химиотерапия. При подобни случаи радиемболизацията понякога е първият избор на лекуващите.
Тя е уместна, когато хемоемболизацията е неподходяща или опасна, например при пациенти с тромбоза, по-големи злокачествени образувания, пациенти на „спасителна” терапия и др. Трябва да споменем и че процедурата може да се извърши като подготовка за хирургично лечение, а в отделни случаи благодарение на нея пациентите дори може да станат подходящи за оперативна намеса или трансплантация. Научните изследвания потвърждават ефективността на процедурата. Тя доказано удължава преживяемостта на пациентите и повишава качеството им на живот.
Как се извършва радиоемболизация?
На първо място се извършва пунктиране на слабинен кръвоносен съд. За навигация в кръвоносните съдове се използват дълги и тънки пластмасови тръбички, наречени катетри. Процедурата се извършва под контрола на специален рентгенов апарат (ангиограф). Катетрите се придвижват до кръвоносните съдове в черния дроб, които снабдяват туморните образувания.
След това през катетрите лекарят инжектира микросфери с размер 20-30 микрона, съдържащи радиоактивен изотоп. Тези микросфери са пълни с Итрий 90 – радионуклид, излъчващ радиация от бета-частици, която прониква в тъканта на около 11 мм. Така в чернодробния тумор се внася прицелна радиация, а околните здрави тъкани остават незасегнати.
Кой извършва радиоемболизация?
Радиоемболизация се извършва от специално обучени интервенционални радиолози, специализирали в съответната област. Те притежават международни квалификации (напр. от CIRSE/ Cardiovascular and Interventional Radiological Society of Europe/Европейска асоциация на сърдечно-съдовите и интервенционалните радиолози).
Във всички етапи на процедурата участва и специалист по нуклеарна медицина, който има водеща роля за определянето на безопасна доза радиация.
Какви рискове крие този метод?
Съществуват известни рискове, свързани ангиографията като кървене в слабинната област, тромби и инфекции. Другите възможни рискове са от стомашна язва, увреждане на панкреаса, възпаление на черния дроб, развиване на чернодробен абсцес и чернодробна недостатъчност. Състоянията, които налагат хоспитализация, настъпват рядко (по-малко от 9% от случаите), особено при работа на опитни интервенционални радиолози.
Какви са шансовете за успех?
До 70-95% от пациентите с различни видове рак на черния дроб реагират положително на този метод на лечение. Все пак радиоемболизацията е способ за прилагане на лечение, а не гарантиран лек. Много научни изследвания доказват, че тя удължава преживяемостта и подобрява качеството на живот. Радиоемболизацията подчертано превъзхожда най-добрите методи за поддържащо лечение. Крайният клиничен резултат в голяма степен зависи от стадия на заболяването и общото състояние на пациента.