Днес благодарение на съвременните технологии операциите на мозъчни тумори могат да се извършат без да се засяга здрава мозъчна тъкан. От това драстично зависи качеството на живот на пациента след приложеното лечение.
Микроскопи с филтри за флуоресцеин
Няма съмнение, че ролята на съвременните медицински технологии е огромна. Проф. д-р Сердар Кахраман, завеждащ Отделението по неврохирургия, разказва, че „микроскопите с филтри за флуоресцеин“ вършат страхотна работа при операциите на мозъчни тумори и добавя. „Благодарение на контрастното вещество „флуоресцеин“, което се вкарва венозно по време на операция, могат да се засекат „зацапвания“. Те са невидими за обикновените микроскопи и наблюдавани най-вече при глиалните тумори. Ето защо, ако оперативното поле се наблюдава с микроскоп с филтър за флуоресцин, много по-лесно се различава тумора от нормалната мозъчна тъкан. Така образуванието се отстранява без увреждане на здравата мозъчна тъкан. По-старото поколение филтърни технологии не може да визуализира кървене по време на операция, но филтрите за флуоресцеин премахват този недостатък.”
3D карта на мозъка
Проф. Сердар Кахаман не спира дотук. „Друг важен технологичен способ, който позволява достигане на мозъчните тумори от позицията, предполагаща най-къс и най-точен достъп, е „невронавигационната апаратура“, която наслагва предоперативни ЯМР данни на пациента върху данните от инфрачервена томография, проведена докато главата е фиксирана върху операционната маса. Казано накратко, тази апаратура всъщност създава 3D карта на мозъка. Благодарение на въпросната карта, която съответства на ЯМР данните, е възможно лесно да се отстранят дори малки тумори, локализирани в най-дълбоките региони на мозъка. По-добре ще оценим значението на този технологичен напредък, ако се замислим за уврежданията, които може да причини грешка от едва няколко милиметра.“
Невромониторинг за безопасна хирургия
Проф. Сердар Кахраман подчертава, че в операциите на мозъчни тумори активно се прилага невромониторинг. Това е помощна технология за намаляване вероятността от нежелани и неочаквани увреждания на мозъчните тъкани. „Накратко, процесът се състои в измерване на електрическите вълни по време на цялата операция. Те тръгват от мозъчната кора и стигат до ръцете и краката. Реакцията на ръцете и краката към малките електрически стимули, подавани от мозъка, се записват. Ако по време на процедурата тези вълни намалеят или изчезнат, може да не бъде възможно пълно отстраняване на тумора. Отстраняването му може да доведе до постоянна парализа, смущения в говора и зрението на пациента. По тази причина някои части на тумора, които са близо до чувствителни региони, могат съзнателно да се оставят. Лечението продължава с лъчетерапия или химиотерапия. По този начин следоперативно качеството на живот на пациента се запазва в най-висока степен.“
Невроендоскопия при мозъчни тумори
Проф. Сердар Кахраман разказва, че с колегите си използват минимално инвазивни или иначе казано затворени хирургични методи, наречени „невроендоскопия“. За някои анатомични региони на мозъчните канали и добавя. „Инструментът, използван при този метод, е пореден пример за модерни технологии в неврохирургията. Дълбоките и чувствителни участъци на мозъка могат да се достигнат с помощта на извити и тънки камери. След отстраняване на тумора оздравителният процес и възстановяването са много по-кратки. Резултатите от всички тези високотехнологични апарати и методи на съвременната медицина, приложени от специалисти в областта, са успешни операции. Важно е следоперативно качеството на живот на пациентите да се запази в максимална степен.“