Риск от рак на дебелото черво
Ракът на дебелото черво е често срещано раково заболяване сред мъжете на възраст над 50 години. Според статистиката, всяка година се регистрират все повече случаи. Ето защо е важно да познаваме риковите фактори и симптомите на заболяването и да предприемаме редовни скрининг прегледи.
Рак на дебелото черво
Дебелото черво е последната част на стомашно-чревния тракт, който се простира от 1,5 до 2 метра. В медицината обикновено се разделя на сегменти: възходящо и напречно дебело черво, сляпо черво с апендикс, сигмоидно дебело черво, низходящо дебело черво, ректум.
Колоректалният рак е патологично състояние, при което върху лигавицата на чревните стени се развива злокачествен тумор. Състои се от дегенерирали клетки и има тенденция да расте бързо. Най-често неоплазмата се намира в слепите, сигмоидните или директните сегменти.
Хора в риск от колоректален рак
Не е установена причината за появата на колоректалния рак. В 5-10% от случаите, ракът на дебелото черво е наследствен, но по-често срещаните причини са в начина на живот.
- Около 50% от заболелите са над 50-годишна възраст
- Генетично предразположение – фамилна анамнеза за аденоматозна полипоза или рак на дебелото черво;
- Неправилен хранителен режим: прекомерен прием на пържени и пикантни храни, храни с емулгатори и консерванти и ограничен прием на зеленчуци, плодове, зърнени култури и др.;
- Ниска физическа активност, наднормено тегло
- Употреба на цигари и алкохол
- Някои полипи в червото биха могли да бъдат предпоставка за появата на рак
- Хронични заболявания като улцерозен колит и болестта на Крон;
- Облъчване на тялото с йонизиращи лъчи и продължителна експозиция на карциногени.
Симптоми на рак на дебелото черво
При този рак симптомите започват да се появяват на етап 2 на заболяването и се влошават с времето. Симптомите са различни в зависимост от локализацията на рака на дебелото черво.
- Промяна в дефекацията, продължителен запек или диария;
- Болка по време на уриниране и дефекация;
- Кръв и съсиреци в изпражненията;
- Фалшиво желание за дефекация, усещане за пълнота на червата;
- Фекална и уринарна инконтиненция;
- Продължителни спазми и болки в областта на корема;
- Метеоризъм, киселини, оригване, чревни колики;
- Намален апетит, нарушен вкус, лошо храносмилане, загуба на тегло;
- Гадене и повръщане, субфебрилна температура;
- Сухота и бледност на кожата и лигавиците;
- Анемия, придружена от замаяност, загуба на съзнание, слабост, умора, апатия, сънливост, главоболие, повишена раздразнителност;
- Жените понякога изпитват лигавично и кърваво вагинално течение и менструални нередности.
В последните стадии на рак на дебелото черво се появяват признаци на пълна интоксикация на тялото поради продължителни смущения във функционирането на храносмилателния тракт.
Ракът на дебелото черво може бъде вторичен, т.е. да е метастазен на друго раково заболяване. В дебелото черво метастазират най-често лезии, разположени в близки органи, например рак на черния дроб, рак на панкреаса, рак на стомаха, рак на пикочния мехур. Симптомите на вторичен рак на дебелото черво често се припокриват с характерните за първичния тумор, като към тях се прибавят симптоми, свързани с първичното туморно огнище.
При колоректален рак признаците и симптомите се появяват само когато туморът достигне значителен размер. Ето защо за ефективното лечение са необходими съвременни методи, висококачествена апаратура и най-ново поколение медикаменти.