С метода аблация, туморът се разтопява и унищожава, бързо и безрисково. Лечението с аблация осигурява успех, подобен на хирургичното лечение.
С развитието на методите за лечение на рак се развива и концепцията „интервенционална онкология“. Тази концепция описва решенията, предлагани от интервенционалната радиология при лечение на рак. Накратко, това е минимално инвазивно лечение, извършвано с радиологично изображение от ултразвук, томография, ангиография.
Лечението с аблация е едно от най-забележителните приложения в интервенционалната онкология. Разговаряхме за това с доц. д-р Мурат Дьокдьок, интервенционален радиолог в Анадолу Медицински Център.
Аблация, което буквално означава “топене”, може да се използва за всеки тумор. Често се използва при рак на органи като черен дроб, бял дроб, бъбрек, меки тъкани и кости. Разбира се, решава се при какви видове рак и в кои стадии ще се използва, вземайки предвид международните насоки за лечение на рак.
Лечението не се разглежда само като крайна мярка при напреднали пациенти. Препоръчва се, особено в най-ранните стадии на заболяването. Също така се прилага при метастатичен рак. Аблационните процедури могат да се комбинират с други лечения и понякога с операция.
С помощта на специална игла, под ръководството на образна диагностика, се навлиза през кожата, без разрез, до туморната клетка. От върха на иглата се подава топлинната енергия от 50-60°С към туморната клетка. По този начин се разрушава цялата протеинова структура на тумора. С други думи, туморът се изгаря и унищожава напълно.
Продължителността на лечението с аблация варира в зависимост от броя на лезиите. Например при 1-2 лезии лечението отнема един час, докато при 10 лезии в черния дроб са необходими 3-4 часа.
Преди и след процедурата трябва да се гарантира, че пациентът е правилно подготвен за стандартните хирургични процедури. Важно е да се информират пациентите за възможно кървене или инфекции след процедурата и да се извършват периодични контролни прегледи.
Аблационната терапия е минимално инвазивен метод, прилаган чрез специална игла, подобна на игла за биопсия. Не се прави разрез на кожата и не се появяват белези. В сравнение с хирургичното лечение, рисковете са много ниски и осигуряват по-бързо възстановяване.
Аблацията се приема като стандартно лечение, еквивалентно на хирургично лечение. Това се подкрепя от проучване от фаза 3, проведено преди година, в което пациентите са избрани на случаен принцип. То сравнява лечението с хирургия и аблация и разкрива, че аблацията осигурява същия успех и оцеляване като операцията.
Традиционно за образна диагностика се използва ултразвук, но все повече на преден план излиза ангиографската томография (CT с конусен лъч).
Ангиографската томография се използва за навигация и планиране за достигане на тумори. Тя е важна за улавяне на допълнителни лезии, които не могат да бъдат открити с други образни методи при някои пациенти. Томографските изображения показват ангиографски храненето на туморите и откритите тумори се подлагат на аблация. Веднага след процедурата по същия метод се проверяват границите на тумора, за да се покаже дали са адекватно унищожени.
Днес все повече методи за изобразяване се поддържат от изкуствен интелект. Това гарантира, че туморните клетки са напълно проследени в зоната, където се извършва процесът на топене. По този начин се контролират всички граници на тумора.
Все по-пълното интегриране на технологиите за изкуствен интелект в методите на интервенционалната онкология ще направи лечението много по-бързо, по-лесно и с по-малко излагане на радиация за пациентите.